Mapa vhodnosti lokalit pro výstavbu malých vodních ploch v JMK
Mapová aplikace lokalit navržených pro výstavbu malých vodních ploch (MVP) v Jihomoravském kraji (JMK) hodnotí jejich vhodnost s ohledem na výskyt efemerních polních mokřadů a jejich deštníkových druhů. Byla vytvořena v programu ArcGIS Online a je volně dostupná.
Jak mapu používat
• Legenda: Vlevo dole se nachází ikona legendy. Po rozkliknutí se zobrazí interaktivní legenda, která vysvětluje význam jednotlivých symbolů a barev. Zároveň umožňuje zapínat a vypínat jednotlivé vrstvy a jejich kategorie – stačí kliknout na konkrétní položky v legendě (zapnuté vrstvy jsou zvýrazněny modrou barvou). Interaktivní legenda také zobrazuje počet prvků viditelných na mapě, který se mění v závislosti na zobrazené oblasti.
• Detaily: Kliknutím na prvky v mapě se zobrazí podrobné informace, například konkrétní deštníkové druhy v dané lokalitě. Pokud se v jednom místě překrývá více vrstev, zobrazí se informace pro všechny prvky těchto vrstev. Mezi jednotlivými informacemi lze přepínat pomocí šipek v levém dolním rohu vyskakovacího okna.
• Vyhledávání: Vpravo nahoře lze po kliknutí na ikonu lupy vyhledat konkrétní oblast nebo místo na jižní Moravě.
• Podkladová mapa: Vpravo dole lze přepínat podkladovou mapu kliknutím na její náhled. K dispozici je základní topografická mapa a letecká mapa.
Jak mapu citovat
Devánová A. & Bojková J. Mapa vhodnosti lokalit navržených pro výstavbu malých vodních ploch v JMK. Mokřady v zemědělské krajině [online]. Brno: Masarykova univerzita, 2024 [verze 20. 11. 2024]. Dostupné z: https://muni.maps.arcgis.com/apps/instant/interactivelegend/index.html?appid=656e77ce583f47899c8c23f05436707d
O mapě
Efemerní mokřady, tzn. plochy zaplavené vodou, byly ručně vektorizovány na základě volně dostupných satelitních snímků Google Earth a Google Maps z období 2003–2023. V případě opakovaného výskytu mokřadu na jednom půdním bloku v různých letech byl zaznamenán největší polygon zaplavení. Výsledná vrstva efemerních polních mokřadů Jihomoravského kraje obsahuje 2 816 mokřadů.
Na obrázku vidíte příklad z oblasti jihovýchodně od Lanžhota, kde se pravidelně vyskytuje větší množství vysychavých mokřadů s výskytem deštníkových druhů ptáků i velkých lupenonohých korýšů.


Vrstva lokalit výskytu deštníkových druhů, tj. vzácných a ohrožených druhů úzce vázaných na tyto biotopy, byla připravena na základě vlastní nálezové databáze. Zahrnuty byly současné lokality výskytu čtyř druhů ptáků (období od 2010 do 2021; 85 lokalit) a současné (po roce 2000) i historické (před rokem 2000) lokality deseti druhů korýšů (období od 1821 do 2023; 168 současných a 102 historických lokalit).
Obrázek ukazuje stejnou oblast, body označují současné nálezy ptáků (žlutá), současné nálezy korýšů (světle zelená) a historické nálezy korýšů (tmavě zelená).
Vrstva navrhovaných lokalit pro výstavbu MVP zobrazuje 801 oblastí v Jihomoravském kraji, které byly vytyčeny v rámci projektu „Přizpůsobení území JMK dopadům klimatických změn – prostorová analýza vhodných lokalit pro přípravu a realizaci malých vodních ploch“. Tyto lokality byly vybrány na základě digitálního modelu terénu, jako oblasti, které by z hlediska reliéfu a odtokových poměrů byly potenciálně vhodné pro opatření na zadržení vody, a podle vlastnických poměrů (aby byly ve vlastnictví státu či obce) a vyjádření zájmu od zástupců obcí. Kritéria hodnotící lokality z hlediska výskytu zvláště chráněných a ohrožených druhů či výskytu biologicky cenných biotopů či společenstev nebyly v této analýze zahrnuty (více v polemice k záměru vybudovat 800 vodních ploch v JMK).
Hodnocení vhodnosti výstavby
Jakákoli adaptační opatření na negativní dopady klimatické změny nesmí narušit či dokonce zničit cenné biotopy či populace. Vhodnost daných lokalit k výstavbě MVP jsme proto hodnotili podle výskytu efemerních mokřadů a jejich deštníkových druhů. Jako nevhodné byly vyhodnoceny lokality s opakovaným výskytem efemerních mokřadů a/nebo deštníkových druhů (lokalita výskytu druhu a/nebo efemerního mokřadu leží přímo na místě navrhované MVP; červené polygony). Dále byly jako nevhodné vyhodnoceny oblasti, které byly v blízkosti efemerních mokřadů a/nebo deštníkových druhů (do 100 m od lokality; oranžové polygony a do 300 m od lokality; žluté polygony.
Obrázek ukazuje stejnou oblast jihovýchodně od Lanžhota, kde leží plocha navrhovaná na výstavbu MVP, která byla vyhodnocena jako nevhodná z důvodu výskytu cenného biotopu efemerních mokřadů a jejich deštníkových druhů ptáků (Vanellus vanellus, Motacilla flava) a korýšů (Leptestheria dahalacensis, Triops cancriformis).

Celkem bylo vyhodnoceno 78 lokalit jako nevhodné, z toho 23 červených, 29 oranžových a 26 žlutých. Zbývající navrhované lokality (723) nebyly vyhodnoceny jako nevhodné s ohledem na výskyt efemerních mokřadů a jejich deštníkových druhů (zelené polygony). Seznam lokalit a jejich charakteristik poskytnutý JMK byl doplněn o výše popsanou kategorizaci lokalit dle vhodnosti a je dostupný ke stažení.