Mapa vhodnosti nově vybudovaných/obnovených malých vodních nádrží v JMK
Mapová aplikace příkladů nově vybudovaných či obnovených malých vodních nádrží a tůní (MVN) v Jihomoravském kraji hodnotí jejich vhodnost s ohledem na výskyt efemerních mokřadů a jejich deštníkových druhů. Byla vytvořena v programu ArcGIS Online a je volně dostupná:
Jak mapu používat
• Legenda: Vlevo dole se nachází ikona legendy. Po rozkliknutí se zobrazí interaktivní legenda, která vysvětluje význam jednotlivých symbolů a barev. Zároveň umožňuje zapínat a vypínat jednotlivé vrstvy a jejich kategorie – stačí kliknout na konkrétní položky v legendě (zapnuté vrstvy jsou zvýrazněny modrou barvou). Interaktivní legenda také zobrazuje počet prvků viditelných na mapě, který se mění v závislosti na zobrazené oblasti.
• Detaily: Kliknutím na prvky v mapě se zobrazí podrobné informace, například konkrétní deštníkové druhy v dané lokalitě. Pokud se v jednom místě překrývá více vrstev, zobrazí se informace pro všechny prvky těchto vrstev. Mezi jednotlivými informacemi lze přepínat pomocí šipek v levém dolním rohu vyskakovacího okna.
• Vyhledávání: Vpravo nahoře lze po kliknutí na ikonu lupy vyhledat konkrétní oblast nebo místo na jižní Moravě.
• Podkladová mapa: Vpravo dole lze přepínat podkladovou mapu kliknutím na její náhled. K dispozici je základní topografická mapa a letecká mapa.
Jak mapu citovat
Devánová A. & Bojková J. Mapa vhodnosti nově vybudovaných/obnovených malých vodních nádrží v JMK. Mokřady v zemědělské krajině [online]. Brno: Masarykova univerzita, 2024 [verze 20. 11. 2024]. Dostupné z: https://muni.maps.arcgis.com/apps/instant/interactivelegend/index.html?appid=cd93754e0ec448ed8c39253ea5052b65
O mapě

Efemerní mokřady, tzn. plochy zaplavené vodou, byly ručně vektorizovány na základě volně dostupných satelitních snímků Google Earth a Google Maps z období 2003–2023. V případě opakovaného výskytu mokřadu na jednom půdním bloku v různých letech byl zaznamenán největší polygon zaplavení. Výsledná vrstva efemerních polních mokřadů Jihomoravského kraje obsahuje 2 816 mokřadů.
Na obrázku vidíte příklad z okolí Rakvic, kde se pravidelně vyskytuje větší množství vysychavých mokřadů.
Vrstva lokalit výskytu deštníkových druhů, vzácných a ohrožených druhů úzce vázaných na tyto biotopy, byla připravena na základě vlastní nálezové databáze. Zahrnuty byly současné lokality výskytu čtyř druhů ptáků (období od 2010 do 2021; 85 lokalit) a současné (po roce 2000) i historické (před rokem 2000) lokality deseti druhů korýšů (období od 1821 do 2023; 168 současných a 102 historických lokalit).
Obrázek ukazuje stejnou oblast, body označují současné nálezy ptáků (žlutá), současné nálezy korýšů (světle zelená) a historické nálezy korýšů (tmavě zelená).


Obrázek ukazuje zaměření projektů nově vybudovaných/obnovených tůní v JMK: v dolní části každého sloupce je číslo, které udává počet projektů, a na ose y je zobrazen celkový počet vodních těles.
Vrstva příkladů nově vybudovaných či obnovených malých vodních nádrží a tůní v JMK byla vektorizována na základě satelitních snímků v programu Google Earth. Celkem bylo zahrnuto 598 MVN a 246 projektů, které byly financovány z Operačního programu Životní prostředí v letech 2009–2023. Jednotlivé projekty (a vodní tělesa) byly kategorizovány podle typu budované/obnovené MVN, resp. podle zaměření projektu (viz obr.). Nejčastěji budovány tůně nebo soustavy tůní a nádrže či rybníky s výpustí (modré sloupečky).
Řada projektů byla zaměřena na revitalizaci mokřadů, což zahrnulo nejčastěji rozvolnění či odbahnění rozsáhlých rákosin, a obnovu umělých nádrží a rybníků, což bylo zpravidla vybagrování daných těles a oprava jejich břehů a hráze (sytě zelené sloupečky). Pokliknutím na jednotlivá vodní tělesa se v mapě zobrazí základní informace k projektu (kategorizace projektu, lokalizace realizace, název projektu, rok dokončení realizace, celková cena projektu).
Hodnocení vhodnosti výstavby/obnovy MVN
Vhodnost výstavby malých vodních nádrží byla hodnocena na základě výskytu efemerních mokřadů a deštníkových druhů, které jsou v přímém konfliktu se stálými vodními biotopy jakéhokoli typu.
MVN v kategoriích i) oprava/odbahnění rybníka a nádrže, ii) revitalizace mokřadu (rozvolnění rákosiny), iii) zprůchodnění migračních překážek, rybí přechod/jez nebyly hodnoceny, jelikož byly realizovány na místě stálých vodních biotopů a nepředpokládáme tudíž jejich konflikt s efemerními mokřady (šedé polygony).

Jako nevhodné byly vyhodnoceny ty MVN, na jejichž místě se před výstavbou opakovaně vyskytovaly efemerní mokřady a/nebo deštníkové druhy (tj. MVN leží přímo na lokalitě výskytu druhu a/nebo efemerního mokřadu; červené polygony). Dále byly jako nevhodné vyhodnoceny ty MVN, které byly vybudovány v blízkosti efemerních mokřadů a/nebo výskytu deštníkových druhů (do 100 m od lokality; oranžové polygony a do 300 m od lokality; žluté polygony).
Obrázek ukazuje stejnou oblast, okolí Rakvic, kde byla vybudována řada MNV v těsné blízkosti anebo přímo na efemerních mokřadech. Tato oblast je navíc dlouhodobě osídlena mnoha deštníkovými druhy.
Celkově bylo vyhodnoceno 175 MVN jako nevhodných, z toho 61 červených, 64 oranžových a 50 žlutých MVN (viz obrázek). Zbývající 317 MVN nebyly vyhodnoceny jako nevhodné podle kritérií výskytu efemerních mokřadů a jejich deštníkových druhů (zelené polygony v mapě/sloupeček v grafu). Celkem 106 MVN nebylo hodnoceno (šedé polygony v mapě/sloupeček v grafu).
