Členové týmu

Jindřiška Bojková

Hlavní řešitelka projektu, Specializace: hydrobiologie a ekologie; vodní hmyz


e‑mail:

Působí jako odborná asistentka na Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně, kde vede pracovní skupinu hydrobiologie. Věnuje se základnímu i aplikovanému výzkumu zaměřenému na ekologii a biologickou rozmanitost vodních ekosystémů, především dlouhodobým změnám biodiverzity ve vztahu k lidské činnosti, obnově degradovaných vodních stanovišť a problematice zachování biologické rozmanitosti mokřadů v zemědělské krajině na jižní Moravě. Jejími srdcovými skupinami vodních zvířat jsou jepice a pošvatky, které se často vydává studovat do neprobádaných krajin.

Michal Janáč

Spoluřešitel projektu, Specializace: ichtyologie a ekologie; biologické invaze


e‑mail:

Pracuje jako vědecký pracovník na Ústavu biologie obratlovců AV ČR, v.v.i. v Brně. Věnuje se ekologii ryb, biologickým invazím a statistickému modelování. Studuje například dlouhodobé trendy v přirozené reprodukci rybích společenstev nebo posuny nik ryb a bezobratlých způsobené klimatickou změnou a lidskou činností. Především se ale zabývá invazními druhy ryb, jejich šíření a dopadům na původní ekosystémy. Minulou dekádu strávil studiem invaze hlaváčovitých ryb v evropských tocích a nyní se soustředí na invazní druhy, které se šíří (a tropí neplechu) v malých stojatých vodách.

Jan Sychra

Specializace: hydrobiologie; výzkum a ochrana mokřadů


e‑mail:

Působí jako lektor a kurátor zoologických sbírek na Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně, je předsedou Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické. Věnuje se především výzkumu bezobratlých ve stojatých vodách, jako jsou mokřady, polní rozlivy či rybníky. Zabývá se složením společenstev ve vztahu k proměnným prostředí, ekologií a faunistikou vybraných skupin (vodní brouci, ploštice, velcí lupenonozí korýši) a ochranou jejich biotopů. Aplikované ochraně přírody a její propagaci se věnuje především na jižní Moravě.

Pavel Jurajda

Specializace: ekologie ryb


e‑mail:

Pracuje jako vedoucí vědecký pracovník na Ústavu biologie obratlovců AV ČR, v.v.i. v Brně. Již přes třicet let se zabývá výzkumem ryb ve volných vodách. Hlavní oblastí zájmu je přirozená reprodukce ryb, ekologie plůdkových společenstev, metodologické otázky výzkumu ryb a problematika nepůvodních druhů ryb.

Marie Kotasová-Adámková

Specializace: environmentální management


e‑mail:

Působí jako výzkumná pracovnice na Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně, kde vede pracovní skupinu ENVIROP. Věnuje se environmentálnímu managementu a praktické ochraně přírody. Zabývá se plánováním péče o přírodní společenstva, ekologickou obnovou mokřadních stanovišť a aplikovaným výzkumem se zaměřením na dopad prováděné péče na biodiverzitu a vývoj stanovišť. V rámci hodnocení biodiverzity se zabývá společenstvy ptáků, obojživelníků a plazů. Mimo aplikovaný výzkum se zabývá také vzdělávacími a propagačními činnostmi, vedením studentů a realizací osvětových aktivit v oblasti ochrany přírody pro širokou veřejnost.

Alžbeta Devánová

Specializace: hydrobiologie; korýši vysychavých mokřadů


e‑mail:

Působí jako výzkumná pracovnice na Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se zejména výzkumu efemerních mokřadů na orné půdě, kde zkoumá diverzitu a variabilitu korýšů. Zaměřuje se hlavně na velké žábronožce, studuje jejich nároky na podmínky prostředí a rozšíření pomocí prediktivních distribučních modelů a terénního mapování. Připravuje interaktivní mapu oblastí nevhodných pro budování nových tůní a podílí se na hodnocení přínosu nových tůní pro biodiverzitu.

Dominik Pliska

Specializace: hydrobiologie; zooplankton


e‑mail:

Působí jako výzkumný pracovník na Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně, kde se zabývá výzkumem společenstev zooplanktonu v různých typech mokřadů a faktorů, které je ovlivňují. Studuje vliv rybí predace a historické kontinuity mokřadních biotopů na současná společenstva planktonních korýšů v oblasti Panonské nížiny. Jeho vášní je faunistické mapování současné i historické biodiverzity zooplanktonu na jižní Moravě.

Gašpar Čamlík

Specializace: ornitologie; praktická ochrana mokřadních biotopů


e‑mail:

Působí jako zoolog, projektový manažer a jednatel v Jihomoravské pobočce České společnosti ornitologické. Podílí se dlouhodobě na monitoringu ptáků v mokřadních biotopech. Je spoluzakladatelem ptačího parku Kosteliska, kde se podílí také na praktickém managementu mokřadních biotopů. Tam i na dalších lokalitách na jižní Moravě organizuje jejich praktický managment a to včetně pastvy velkého dobytka.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info